Poroj-Team
wWw.Poroj-Team.Tk

Regjistrohu Sepse Keni Qka Te Doni

Administator : LoTi The HaCkeR *

Register keni cka te doni Very Happy

Per Q'do Ankese Sugjerim apo Info Kontakto Adminin Kryesor

loti the hacker : k1ll3r_@live.com
Poroj-Team
wWw.Poroj-Team.Tk

Regjistrohu Sepse Keni Qka Te Doni

Administator : LoTi The HaCkeR *

Register keni cka te doni Very Happy

Per Q'do Ankese Sugjerim apo Info Kontakto Adminin Kryesor

loti the hacker : k1ll3r_@live.com
Poroj-Team
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Poroj-Team
 
ForumPortaliGalleryLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 ÇMIMI I NAFTËS SHKON DREJT RËNIES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
The MotherShip
Moderator
Moderator
The MotherShip


Postimet : 87
Pikët : 164
Thanks : 0
Join date : 06/07/2009
Age : 28
Vendbanimi : Prishtina

ÇMIMI I NAFTËS SHKON DREJT RËNIES Empty
MesazhTitulli: ÇMIMI I NAFTËS SHKON DREJT RËNIES   ÇMIMI I NAFTËS SHKON DREJT RËNIES Icon_minitimeWed Jul 15, 2009 7:55 am

ÇMIMI I NAFTËS SHKON DREJT RËNIES Images1803622_oil27119558

Çmimi i naftës ka rënë kanë rënë poshtë shifrës 60 dollarë për fuçi në një kohë kur janë rritur shqetësimet lidhur me dobësinë e ekonomisë globale.


Qeverisë së Shteteve të Bashkuara për herë të parë, iu desh të marrë marrë hua më shumë se njëtrilion dollarë brenda një viti - që është njëmijë miliard dollarë.

Ky vendim u mor për të financuar defiçitin shumë të lartë të buxhetit.

Tani që gjithnjë e më shumë amerikanë kanë mbetur jashtë pune, pagesat e taksave janë ulur dhe janë rritur shpenzimet për papunësinë.

Analistët thonë se rënia e çmimit të naftës, në mënyrë të shpejtë në dy javët e fundit, reflekton shqetësimet se recesioni global tregon pak shenja se po largohet.

Megjithë optimizmin nga organizata OECD, ka ende shumë sinjale kontradiktore lidhur me gjendjen e ekonomisë globale dhe perspektivën e një rimbëkëmbjeje afatgjatë.

Rënia me më shumë se një të dhjetën e çmimit në ditët e fundit riforcon këtë pasiguri si shkak dhe efekt.

Çmimi i naftës u ngrit me 40% nga marsi deri në qershor, duke kapur shifrën 73 dollarë për fuçi.

Po kështu u shtuan edhe komentet lidhur me rolin e fondeve private të investimeve dhe spekulatorëve në dyfishimin e çmimit në mënyrë kaq të shpejtë.

Tani analistët janë duke parashikuar që çmimi të kthehet në vlerën 55 dollarë për fuçi dhe të qëndrojë në këtë shiftër derisa të ketë tregues më të mirë për rimëkëmbjen e ekonomisë globale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ÇMIMI I NAFTËS SHKON DREJT RËNIES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Poroj-Team :: Më Pranë Njëri-Tjetrit :: Lajmet e Portalit-
Kërce tek: